آسیاب قهوه چیست؟ چرا داشتن آسیاب قهوه ضروری است؟

آسیاب قهوه چیست

آسیاب قهوه یکی از ابزار های بسیار مهم هر کافی شاپ می باشد. داشتن این دستگاه برای کسانی که به مصرف روزانه و خوش طعم قهوه اهمیت می دهند بسیار بسیار واجب است. در این مقاله به پاسخ سوالاتی قبیل « آسیاب قهوه چیست؟ » و « چرا داشتن آسیاب قهوه ضروری است؟ » می پردازیم. تا انتها با آشپزآلات همراه باشید.

آسیاب قهوه در عین داشتن قابلیت آسیاب کردن که از نامش پیداست، یک اثر بسیار خوبی بر روی قهوه دارد که در ادامه ذکر کردیم.

دستگاه آسیاب

آسیاب دستگاهی است که حدود هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) کشف شد و از آن برای آسیاب کردن گندم و آرد استفاده می شد. پس از آن برای خرد کردن هر موادی از آسیاب استفاده شد. پس از کشف قهوه و انتقال آن به کشور های مختلف و تست کردن روش های مختلف استفاده از آن پی بردند که بهتر است آن را آسیاب کرد.

با گذشت زمان و پیشرفت انسان و همچنین جا افتادن نوشیدن قهوه، آسیاب قهوه اختراع شد. حال آسیاب قهوه چیست؟

آسیاب قهوه چیست؟

آسیاب قهوه چیست؟

دانه گیاه قهوه دانه بزرگی است و برای نوشیدن و دم کردن آن نیاز به آسیاب داریم و این کار را با دستگاهی به نام آسیاب قهوه انجام می دهیم. آسیاب قهوه به دو صورت آسیاب دستی و آسیاب برقی در دسترس همگان قرار دارد. آسیاب قهوه دستی برای استفاده کم و خانگی می تواند کار آمد و کار راه انداز باشد اما برای کافی شاپ ها و استفاده خانگی زیاد، مناسب نیست.


همچنین ببینید : خرید لوازم کافی شاپ


دستگاه آسیاب قهوه برقی

با پیشرفت تکنولوژی و زیاد شدن انواع قهوه ها و کافی ها باید از دستگاه آسیاب قهوه استفاده کرد. دستگاه آسیاب برقی علاوه بر آسیاب کردن قهوه، این امکان را به شما می دهد تا قهوه را به صورت دلخواه برای قهوه دلخواه تان آسیاب کنید.

آسیاب قهوه چیست؟

به عنوان مثال اگر قهوه ترک میخواهید میل کنید، باید قهوه آسیاب شده ریز باشد. اگر به نوشیدن اسپرسو تمایل دارید، قهوه آسیاب شده باید نرم باشد. همچنین اگر از سایفون برای تهیه قهوه استفاده می کنید باید قهوه نسبتا درشت و اگر با فرنچ پرس قهوه را درست می کنید باید دانه های آسیاب شده درشت باشد.

تیغه های آسیاب قهوه

تیغه دستگاه های برقی آسیاب قهوه به دو مدل مخروطی و مسطح تقسیم می شود. تیفه های مخروطی شکل سرعت بیشتری دارد اما دقت کمتری دارد. تیغه های مسطح نیز عکس تیغه های مخروطی هستند. به این صورت که سرعت کمتری دارند اما دقت شان در آسیاب کردن و اندازه دلخواه تان بیشتر است.

آسیاب قهوه چیست؟

خرید دستگاه آسیاب قهوه

انواع دستگاه آسیاب قهوه

دستگاه اتومات (آندیمند)

دستگاه اتومات یا آندیمند دارای ۳ حالت می باشد که عبارتند از دستی، سینگل و دبل. در حالت دستی خروجی آن به صورت دستی قطع و وصل می شود. در حالت سینگل به اندازه یک شات قهوه ریخته و قطع می شود. و در حالت دبل به اندازه دو شات قهوه میریزد و قطع می شود. پس از آسیاب با این نوع دستگاه ها قهوه به داخل دسته گروب ریخته می شود و مخزنی ندارد.

Coffee Mill 021(1)

دستگاه دوزردار

در دستگاه های دوزردار یک مخزن برای قهوه های آسیاب شده وجود دارد. قهوه آسیاب شده به داخل آن ریخته می شود و هنگام استفاده از مخزن آن قهوه بر میداریم. تیغه های مخروطی و مطیع در هر دو مدل می تواند استفاده شود که آن بستگی به آسیاب قهوه انتخاب دارد.

آسیاب قهوه نوا مدل Nova NM-3660CG

چرا داشتن آسیاب قهوه ضروری است؟

حالا که به جواب سوال «آسیاب قهوه چیست؟» رسیدیم لازم است بدانیم، نوشیدن قهوه خوش طعم یکی از مهم ترین کارایی های آسیاب قهوه است. اگر میخواهید طعم و بوی بسیار خوب قهوه را حس کنید، پیشنهاد می کنیم حتما از آسیاب قهوه استفاده کنید.

با آسیاب شدن دانه های قهوه، عطر و طعم قهوه از دل دانه آزاد می شود و هر چه سریع تر آن را مصرف کنید طعم و عطر آن را بیشتر حس خواهید کرد. البته طعم و عطر آن ممکن است یک هفته الی چند هفته بماند اما با گذر زمان از طعم و عطر آن کاسته می شود. پس بهتر است دستگاه آسیاب را داشته باشید تا از این ویژگی مهم استفاده کنید.

آسیاب قهوه چیست؟

نکات خرید آسیاب قهوه

نوع آسیاب

در بازار، دو نوع آسیاب قهوه رایج وجود دارد. یکی آسیاب های شافت مستقیم و دیگری آسیاب های برشی هستند. آسیاب های شافت مستقیم دانه های قهوه را به طور مستقیم خرد کرده و به طور کلی دقیق تر هستند. این نوع آسیاب برای تهیه قهوه های اسپرسو و دیگر قهوه های شبیه به اسپرسو استفاده می شوند.

از سوی دیگر، آسیاب های برشی دانه ها را از طریق تماس با دیسک ها یا شریحه ها خرد می کنند. این آسیاب ها به عنوان آسیاب های کمکی در تهیه قهوه با روش های مختلف مانند فیلتر، آروماپرس و پرس فرانسه مورد استفاده قرار می گیرند.

تنظیمات خردایش

تنظیمات خردایش یکی از عوامل مهم در انتخاب آسیاب قهوه است. آسیاب هایی که قابلیت تنظیم دقیق اندازه ذرات خرد شده را دارند، به شما امکان می دهند که برای روش های مختلف قهوه‌سازی، مانند اسپرسو یا فیلتر، اندازه مناسبی از ذرات را انتخاب کنید. این تنظیمات می توانند تاثیر زیادی بر استخراج و طعم قهوه داشته باشند.

مشاهده و خرید انواع آسیاب قهوه

مواد ساخت

مواد ساخت آسیاب قهوه نیز بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی بر مقاومت دستگاه و زیبایی ظاهری آن دارد. برخی آسیاب ها از موادی مانند فلز، سرامیک یا پلاستیک ساخته می شوند. آسیاب های دارای قطعات سرامیکی به طور کلی دوام بیشتری دارند و از گرمای تولید شده در هنگام خردایش جلوگیری می کنند. همچنین، آسیاب های با بدنه فلزی معمولاً مقاوم‌تر و پایدارتر هستند.

اندازه ذرات خرد شده

برخی آسیاب ها توانایی تنظیم دقیق اندازه ذرات خرد شده را دارند که این امر برای تهیه قهوه با روش های مختلف مانند اسپرسو، آروماپرس و فیلتر مهم است.

نکات ضروری در خرید آسیاب قهوه

توان و مکانیسم خردایش

توان موتور آسیاب نیز اهمیت دارد. موتور قدرتمندتر معمولاً خردایش دقیق‌تر و سریع‌تری را فراهم می‌کند، اما به دلیل افزایش صدا و احتمالاً گرمای بیشتر نیز می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. مکانیسم خردایش همچنین باید دقیق و پایدار باشد تا بتواند اندازه و یکنواختی ذرات را کنترل کند.

سر و صدا

نوع موتور و مکانیسم خردایش می تواند تأثیر زیادی بر سر و صدای آسیاب داشته باشد. آسیاب های با موتور‌ های کم صدا و طراحی بهینه معمولاً ترجیح داده می شوند.

برند و نمایندگی

انتخاب برند های معتبر و دارای سابقه در صنعت قهوه می تواند اطمینان از کیفیت آسیاب شما را افزایش دهد. همچنین، مطالعه نظرات و تجربیات کاربران نیز می تواند به شما در انتخاب کمک کند.

نکات ضروری در خرید آسیاب قهوه

قیمت و بودجه

همانطور که در هر خریدی مهم است، تعیین بودجه‌ی خود و مقایسه‌ی گزینه های مختلف در محدوده قیمتی مورد نظر، کمک می کند تا از خرید مناسب بر اساس نیاز ها و توقع های خود اطمینان حاصل کنید. آسیاب های با قیمت بالاتر معمولاً ویژگی ها و کیفیت بهتری دارند، اما همچنان می توانید آسیابی با کیفیت خوب را در محدوده‌ی بودجه‌ی خود پیدا کنید.

نقد و بررسی ها

مطالعه‌ی نقد و بررسی ها از مشتریان و افرادی که از آسیاب های مختلف استفاده کرده اند، می تواند به شما در انتخاب کمک کند. تجربیات دیگران می توانند نقاط قوت و ضعف مختلف گزینه ها را روشن کنند و به شما در انتخاب بهتر کمک کنند.

ویدئو نکات مهم خرید آسیاب قهوه

خرید آسیاب قهوه مهمترین مرحله ای است که باید با دقت و آگاهی انجام شود. با مراعات نکات مهمی مانند نوع آسیاب، تنظیمات خردایش، مواد ساخت، توان و مکانیسم خردایش، قیمت و نقد و بررسی ها، شما می توانید آسیابی را انتخاب کنید که بهترین تجربه‌ی قهوه‌سازی را به شما هدیه می دهد. به یاد داشته باشید که نیازها و توقع های شما از قهوه‌سازی مهمترین عامل در انتخاب گزینه مناسب هستند.

سخن پایانی

با توجه به نکات ذکر شده می توانید دستگاه مورد نیاز خود را تهیه نمایید و در صورت موجود بودن در آشپزآلات آن را ثبت سفارش نمایید. آشپزآلات همیشه سعی کرده است تا نکات مهم خرید هر محصول را ذکر کند که در قسمت آموزش سایت می توانید آن ها را مشاهده نمایید. ما در یوتیوب و آپارات نیز آموزش های تصویری قرار می دهیم. خوشحال می شویم از آن طریق نیز بتوانیم با شما عزیزان در ارتباط باشیم.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقاله ها

محصولات جدید