آموزشی

خواص قهوه؛ فواید و مضرات قهوه چیست؟

خواص قهوه

برخی از افراد عادت به نوشیدن قهوه دارند و گاهی برخی از افراد تصمیم میگیرند قهوه بنوشند و آن را به برنامه خود اضافه کنند. طبیعتا هر خوراکی ای فواید و مضرات خودش را دارد که قهوه نیز از این قضیه مستثنی نیست. خواص قهوه؛ فواید و مضرات قهوه چیست؟ اگر تصمیم به نوشیدن قهوه گرفتید یا به نوشیدن آن عادت دارید تا انتها همراه آشپزآلات باشید.

قهوه چیست؟

قهوه نوعی نوشیدنی است که از آسیاب و بو دادن گیاه قهوه بدست می آید و در حال حاضر پرطرفدار ترین نوشیدنی دنیاست. گیاه قهوه بیشتر در مناطی گرم سیری و نیمه گرم سیری رشد می کند و در کشور هایی نظیر برزیل، ویتنام، کلمبیا، اندونزی، اتیوپی، هند و … بیشتر تولید می شود. قهوه پایه نوشیدنی های زیادی نظیر کافه لاته، کافه موکا، کافه میکس، کافه ماکیاتو، لاته میاتیاتو، کاپوچینو و … می باشد.

همچنین ببینید : لوازم کافی شاپ

دانه های قهوه

در کل دانه های قهوه به دو نوع تقسیم می شود. قهوه عربیکا و قهوه روبوستا. برخی قهوه عربیکا و برخی قهوه روبوستا و همچنین برخی ترکیب این دو نوع قهوه را با درصد های متفاوت دوست دارند و مصرف می کنند. در ادامه به تفاوت این دو می پردازیم.

خواص قهوه

قهوه عربیکا

دانه قهوه عربیکا نوع معمول دانه هاست و عطر و طعم دانه های قهوه عربیکا پر طرفدار تر از دانه های قهوه روبوستا استو به عقیده برخی ترشی کمتری دارد. این در حالی است که قهوه عربیکا کافئین کمتری نیز نسبت به روبوستا دارد. این نوع قهوه در منطقه کوهستانی یمن، اتیوپی، سودان و گواتمالا رشد می کند.

قهوه روبوستا

این نوع قهوه دارای کافئین بیشتری است و برای رفع خواب آلودگی مفید تر و موثر تر است. این نوع قهوه طعم تلخ تر و قوی تری دارد و این ویژگی باعث می شود این قهوه را برای نوشیدنی اسپرسو و قهوه فوری مناسب تر کند. منشاء این قهوه در کنگو می باشد. دانه های این گیاه در ارتفاعات پایینتری رشد کرده و فراهم کردن آن آسان تر است.

خواص قهوه

در کل نوشیدنی قهوه نوشیدنی پر طرفداری است که نمی توان علاقه مردم به آن نادیده گرفت و آن را از چرخه نوشیدنی ها خارج کرد. اما باید فواید و ضرر های این نوشیدنی را در نظر داشت و با توجه به ویژگی های جسمی و روحی خودمان در مصرف آن دقت داشته باشیم. در ادامه به فواید و ضرر های قوه می پردازیم.

خواص قهوه

فواید قهوه

میزان آنتی اکسیدان بالا

قهوه را می توان به عنوان منبع غنی آنتی اکسیدان دانست. اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که در بدن رخ می دهد و باعث تولید رادیکال های آزاد می شود و رادیکال های آزاد به سلول ها آسیب می رسانند و عوارضی همچون سرطان و بیماری های قلبی را به دنبال دارد. پس می توان این ویژگی قهوه را در افزایش طول عمر انسان تاثیر گذار دانست.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

قهوه باعث کاهش خطر ابتلا سرطان پروستات در مردان و همچنین سرطان سینه و آندومتر در زنان می شود. به گفته برخی قهوه از خطر ابتلا به سرطان کبد و روده بزرگ که در رده سوم و چهارم دلایل عمده مرگ در دنیا هستند نیز جلوگیری می کند.

افزایش نشاط و کاهش افسردگی

با توجه به انرژی بخش بودن قهوه، انرژی منفی و کسلی از شما دور شده و نشاط و شادی به سمت شما روانه می شود. طبق مطالعه ای زنانی که 4 فنجان در روز قهوه می خورند 20 درصد کمتر دچار افسردگی می شوند.

تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر

طبق آزمایشی بر روی دانشجویان کافئین بر روی بخش های خاصی از مغز اثر داشته و باعث افزایش حافظه کوتاه مدت می شود. همچنین قهوه بر روی حافظه بلند مدت نیز بی تاثیر نبوده و از آلزایمر نیز جلوگیری می کند . طبق نظریه ای یکی از عوارض دیابت نوع دو آلزایمر است و این در حالی است که قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو می شود.

خواص قهوه

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

کافئین موجود در قهوه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش دهد. دیابت نوع دو بیماری شایعی است که بدن یا به مقدار کافی نمی تواند انسولین تولید کند و یا نمی تواند از انسولین تولید شده استفاده کند. در این صورت قند در بدن جمع شده و بدن را دچار مشکل می کند. دیابت در افرادی که قهوه مصرف می کنند 23 الی 50 درصد کمتر است.

افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی

خوردن قهوه باعث افزایش انرژی شده و خواب آلودگی را از بین می برد. نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث سرحالی و بهبود عملکرد فیزیکی بدن شما می شود و همچنین از درد پس از ورزش نیز جلوگیری می کند. در نتیجه شما در ورزش کالری بیشتری می توانید بسوزانید و بهره وری بیشتری داشته باشید.

کاهش وزن و لاغری

کافئین یکی از مواد خوراکی چربی سوز است که در تمامی مکمل های چربی سوزی وجود دارد. پس کافئین موجود در قهوه هم از این قائله مستثنی نیست و همین قابلیت را داشته و میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. اگر تمایل به لاغر شدن و رژیم دارید با دکتر خودتان در این رابطه مشورت بگیرید.

زیبایی و شادابی

به گفته برخی قهوه از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند و باعث می شود تا دندان ها سالم بمانند. این نتیجه بررسی یک مطالعه از گروه علوم دندان پزشکی است که نشان می دهد افرادی که قهوه می نوشند کمترین مقدار حفره و مشکلات دندانی را دارند. همچنین نوشیدن قهوه به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان از پیری زودرس در شرایط بدی مانند آلودگی و گرما و نور زیاد جلوگیری می کند. همچنین با قهوه ماسک صورت، ماسک مو، رنگ مو و … درست می کنند.

خواص قهوهکاهش سردرد

به گفته برخی نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند در رفع سردرد بسیار مفید باشد.

مضرات قهوه

بی نظمی در خواب

کافئین به دلیل انرژی بخشی ای که دارد باعث از بین رفتن کسالت شده و خواب را از سر می پراند. مصرف قهوه در عصر و مخصوصا در شب از خواب عمیق و راحت جلوگیری کرده و استراحت شابنه را مختل می کند. اثر محرک قهوه پس از 15 دقیقه پدیدار شده و پس از گذشت بیش از 6 ساعت هنوز قابل مشاهده خواهد بود.

پوکی استخوان و سنگ کلیه

پوکی استخوان بیماری ای است که موجب احساس درد در بدن می شود. در این بیماری استخوان ها ضعیف می شوند و از داخل شکل کندو می شوند. کلسیم برای سلامت استخوان ها لازم است اما کافئین موجب کاهش جذب آن می شود. چون قهوه حاوی کافئین است، موجب پوکی استخوان می گردد. افراط در نوشیدن قهوه نیز باعث دفع کلسیوم از بدن می شود و رسوب آن در کلیه ها موجب ایجاد سنگ کلیه نیز می گردد. مبتلایان به سنگ کلیه بهتر است کمتر از دو فنجان در قهوه بنوشند.

خواص قهوه

تداخل دارویی

قهوه می تواند با برخی از دارو ها تداخل داشته و اثر برعکس یا بدی بگذارد که در این رابطه باید با پزشک و داروساز خود مشورت کنید. به عنوان مثال نوشیدن قهوه در دوره مصرف دارو Fosamax شصت درصد و همچنین در دوره مصرف دارو های تیروئید 55 درصد از اثر بخشی آن ها می کاهد. از دیگر دارو ها می توان به دارو های آنتی باکتریال، دارو های آسم، برخی از ویتامین ها و تیلنول اشاره کرد.

افزایش استرس و اضطراب

با توجه به بالا رفتن سطح انرژی آدرنالین ترشح شده و نور اپی نفرین و کورتیزول نیز بالا می رود که در این صورت استرس و اضطراب شما بالاتر می رود.

تپش قلب و سوزش سینه

قهوه در برخی از افراد باعث ریفلکس یا بازگشت اسید معده و سوزش معده می شود. از نشانه های بازگشت اسید معده تپش قلب می باشد. قهوه می تواند عامل هر دو مورد شود. پس اگر این مشکل را دارید از نوشیدن قهوه خودداری کنید.

افزایش فشار خون و کلسترول

قهوه می تواند به برخی از مشکلات قلبی کمک کند اما برای افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند ممکن است مضر باشد و باعث حمله قلبی شود. همچنین قهوه باعث افزایش کلسترول خون نیز می شود.

خواص قهوه

تحریک روده

قهوه میتاوند خاصیت ملین بودن داشته و روده شما را تحریک کند و در مواقع مهمی نیاز به سرویس بهداشتی داشته باشید. پس در زمان نوشیدن قهوه به در دسترس بودن سرویس بهداشتی توجه کنید. البته یک نکته حائز اهمیت است. آن هم اینکه اگر دچاز یبوست باشید می تواند این قابلیت قهوه به شما در مدفوع کردن کمک کند.

کاهش جذب آهن

آهن برای ساخت هموگلوبین لازم و ضروری است. هوگلوبین اکسیژن را از ریه به بقیه بدن منتقل می کند. این در حال است که کاهش جذب آهن در چای بیشتر از قهوه می باشد و قهوه از ضرر کمتری در این رابطه برخوردار است. اما لازم است بدانید که نوشیدن پرتقال باعث افزایش جذب آهن می شود.

خطر در بارداری و سقط جنین

این نکته هم مربوط به زنان است و هم مردان. اگر زوجین قبل از رابطه دو فنجان قهوه بنوشند می تواند مشکل سقط جنین را در بر داشته باشد. کافئین برای هیچ کدام خوب نخواهد بود. بهتر است زوجین برای بارداری از ویتامین ها مصرف کنند.

خواص قهوه

سخن پایانی

در کل تمامی خوراکی ها ضرر ها و فواید خاص خودشان را دارند که در اثر مصرف زیاد و حتی گاهی کم بروز پیدا می کنند. هر چه که میخواهید مصرف کنید باید توجه کنید که با شرایط شما سازگار باشد.

محصولات جدید را در صفحه اینستاگرام ما ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *