مقالات مرتبط با اسپرسو سازها

دستگاه اسپرسو ساز چگونه کار میکند؟ + فیلم آموزشی

دستگاه اسپرسو ساز چگونه کار میکند؟

دستگاه اسپرسو ساز یک وسیله بسیار مهم است که از آن برای تهیه نوعی قهوه به همین نام استفاده می‌شود. این ابزار اولین بار در کشور ایتالیا در سال ۱۹۸۴، تقریبا ۳۸ سال پیش اختراع شد و اکنون در انواع مدل‌ها ارائه می‌شود. به همین خاطر می‌خواهیم در این قسمت به پاسخ سوال «دستگاه اسپرسو ساز چگونه کار میکند؟» و بررسی نحوه استفاده از این دستگاه بپردازیم و شما را با شیوه کارکرد و اجزای آن بیشتر آشنا کنیم.

اجزای دستگاه اسپرسو چیست؟

در اولین قدم می‌خواهیم به بررسی اجزای اسپرسو ساز بپردازیم که می‌تواند پیش نیازی برای توصیف عملکرد این دستگاه باشد. از آنجایی که پروسه ساخت یک اسپرسو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است، طبیعتا قطعات مختلفی برای آن درنظر گرفته شده‌اند که عبارتند از:

 • مخزن آب: یکی از مهم‌ترین عناصر در تهیه این نوشیدنی، آب است. به همین خاطر برای آن مخزنی درنظر گرفته شده است که آب درون آن نگهداری شده و می‌توان آن را از طریق لوله‌های داخلی آن به قسمت‌های مختلف دستگاه منتقل کرد. این بخش ممکن است در دستگاه‌های بزرگتر، به صورت یک منبع لوله کشی قابل اطمینان طراحی شود.
 • پرتافیلتر: مورد دوم در اجزای دستگاه اسپرسو ساز، پرتافیلترها هستند که در ابعاد مختلفی با توجه به نوع دستگاه استفاده می‌شوند. این نوع ابزارها برای نگهداری پودر قهوه که آسیاب شده است در نظر گرفته شده اند. شما می‌توانید آن را به صورت کامل از دستگاه جدا کرده و مجددا متصل نمایید. این قطعه می‌تواند از نظر ظاهری به دو دسته پرتافیلتر نازل دار و بدون آن تقسیم شود. در حالت نازل دار، می‌توانید عصاره این ماده را از طریق گروپ از دسته آن خارج کنید. در حالت بدون نازل نیز عصاره قهوه به صورت مستقیم از بخش سبد پرتافیلتر خارج شده و به همین جهت برخی به آن پرتافیلتر عریان می‌گویند.
 • هد گروپ: این مورد از اجزای دستگاه اسپرسو ساز، در بخش جلویی این وسیله قرار گرفته و جنس آن‌ها از فلز است. هد گروپ در آخرین قسمت از این دستگاه قرار دارد و محل خروج نوشیدنی از این وسیله می‌باشد.

همچنین ببینید : رسوب زدایی و تمیز کردن اسپرسو ساز در 5 دقیقه! + فیلم آموزشی

دیگر اجزای دستگاه اسپرسو ساز

 • نازل بخار: این بخش را می‌توان خروجی آب پر فشار دانست که می‌توانید از آن برای فوم گیری شیر استفاده کنید. شما می‌توانید با فوم گیری از طریق این وسیله، شیر با غلظت خوبی را تهیه کنید. این وسیله در دستگاه اسپرسو، جهت ایجاد کف شیر استفاده می‌شود.
  نکته: برای آنکه بخواهید اقدام به تولید بخار نمایید، بایستی آب درون دستگاه جوش کرده و سپس بخار آن را از نازل بیرون کنید.
 • تمپر: وسیله است که می‌توان به کمک آن، دانه‌های قهوه را به خوبی فشرده کرده و سطح صافی از قهوه را در پرتافیلتر ایجاد کرد.
 • پمپ: این قطعه که در اغلب دستگاه‌های اسپرسو ساز از نوع الکتریکی برای تولید فشار است، به دو نوع تقسیم می‌شود. در مدل اسپرسو ساز‌های صنعتی، از مدل پمپ چرخشی پیچیده استفاده می‌شود که برای تامین فشار مداوم کاربرد دارد. در مدل خانگی از پمپ لرزان استفاده می‌شود که می‌تواند برای کشیدن یا هل دادن پیستون از یک سیم الکترومغناطیسی استفاده کند.
 • برد دستگاه: به وسیله این بخش می‌توانید کارهای دستی برای تهیه قهوه را به صورت اتوماتیک انجام دهید.
 • دیگ بخار: یکی از اجزای مهم دستگاه اسپرسو ساز است که وظیفه آن در جهت تنظیم شدت، دما و گرمای آب می‌باشد. همانطور که می‌دانید، تغییر دما می‌تواند نقش مهمی در افت یا حفظ کیفیت اسپرسوها داشته باشد.

نحوه عملکرد دستگاه اسپرسو ساز چگونه است؟

حال بایستی به توصیف عملکرد اسپرسو ساز بپردازیم و راجع به چگونگی کارکرد این وسیله توضیحاتی را ارائه کنیم. در این حالت باید گفت قهوه آسیاب شده در قسمت پرتافیلتر قرار می‌گیرد که بایستی اسپرسو ساز پس از روشن شدن، آب را با دما و فشار بالا از آن عبور دهد. مخزن بخار در این دستگاه‌ها در قسمت بالای هد گروپ قرار گرفته است که در آن آب با دمای بالا در حدود ۶۵ درجه سانتی گراد (بسته به مدل متفاوت است)، از مبدل حرارتی می‌گذرد. حال با انجام این مرحله، بخار ساز فعال می‌گردد و دمای آب را به ۹۰ – ۹۶ درجه سانتی گراد (دماها ممکن است متفاوت باشند) می‌رساند.

پس از این کار، آب در لوله‌های درهم و مارپیچ دستگاه قرار می‌گیرد و از آن‌ها عبور می‌کند. سپس دمای پایین آب می‌تواند منجر به اسیدی شدن طعم و عطر قهوه شده و نیز دمای بالای آن می‌تواند منجر به سوختن و تلخی قهوه شود. شما می‌توانید با توجه به امکاناتی که دستگاه دارد، دمای آب را نیز تنظیم نمایید. فاکتور دیگری که باید در چگونگی کارکرد دستگاه اسپرسو ساز به آن توجه شود، فشار آب است که از میان قهوه آسیاب شده می‌گذرد. حداقل فشاری که برای تهیه اسپرسو می‌توان در نظر گرفت، بالای ۹ واحد بار است. آب جوش برای این کار در قسمت مخزن دستگاه اسپرسو ساز تحت فشار گذاشته می‌شود و می‌تواند از لوله‌های فولادی با ضخامت ۳ میلی متر عبور نماید. این کار می‌تواند منجر به حفظ فشار آن گردد.

شماتیک عملکرد دستگاه اسپرسوساز

شماتیک عملکرد دستگاه اسپرسوساز

متدهای مختلف تهیه اسپرسو چیست؟

اگر بخواهیم انواع اسپرسو سازها را براساس عملکردی که دارند تقسیم‌بندی کنیم، می‌توان گفت:

 • اسپرسو ساز دستی: این مدل از دستگاه اسپرسو ساز، برای فعالیت نیاز به قدرت بدنی شما دارد. لازم است تا برای درست کردن این نوشیدنی در کنار این ویژگی، مهارت لازم برای کارکردن با دستگاه را نیز داشته باشید.
 • دستگاه اسپرسو نیمه اتوماتیک: در این مدل از یک پمپ برقی استفاده می‌شود که کارکرد آن نسبت به مدل قبلی راحت‌تر است. در این حالت یک کنترل دستی نیز در تهیه این نوشیدنی برای کاربران ارائه شده است.
 • دستگاه اسپرسو تمام اتوماتیک: در این مدل علاوه بر وجود پمپ برقی، دو عنصر مهم نیز توسط طراحان به صورت خودکار تنظیم می‌شوند. میزان و تحویل آب که باعث می‌شود تا کارکرد آن به صورت کامل توسط دستگاه انجام شود.

راهنمای استفاده از دستگاه اسپرسو ساز چگونه است؟

اگر به عنوان یک کاربر می‌خواهید از دستگاه اسپرسو ساز استفاده کنید، با سه قسمت اصلی آن کار دارید. گروپ هد، جایی که آب جوش از قهوه عبور کرده، استیمر (نازل بخار) که برای گرم کردن و فوم گرفتن از شیر استفاده می‌شود و پرتافیلتر.

روش تهیه اسپرسو با دستگاه بدین صورت است که شما باید:

 • در اولین قدم قهوه (پودر شده و فقط از نوع اسپرسو) را در قسمت پرتافیلتر بریزید.
 • حال از یک تمپر استفاده کنید و سطح قهوه داخل پرتافیلتر را کامل صاف و فشرده کنید.
 • حال پرتافیلتر را به هدگروپ متصل کنید و آن را محکم نمایید.
 • یک کاپ یا فنجان درست زیر پرتافیلتر قرار دهید.
 • دستگاه را روشن کرده و زمانی که آماده باشد، دکمه عصاره گیری را بزنید.
 • حال قهوه خروجی در کاپ زیر پرتافیلتر ریخته می‌شود و می‌توانید آن را میل کنید.

نکته: شما می‌توانید از لوله‌های بخار برای تهیه کف شیر استفاده کنید که در تهیه نوشیدنی‌های کاپوچینو، لته و غیره مورد نیاز است. توجه کنید که حتما نوع قهوه به صورت اسپرسو باشد. چراکه درجه آسیاب دستگاه اسپرسو ساز با دیگر مدل‌های قهوه متفاوت است.

ویدیو آموزشی نحوه عملکرد دستگاه اسپرسو ساز

لطفا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *