مقالات مرتبط با اسپرسو سازها

رسوب زدایی و تمیز کردن اسپرسو ساز در 5 دقیقه! + فیلم آموزشی

رسوب زدایی و تمیز کردن اسپرسو ساز

تمیز کردن اسپرسو ساز از کارهایی است که بایستی برای نگهداری، ارائه خروجی مطلوب و نیز افزایش کارایی و عمر این دستگاه، آن را انجام دهید. در این راستا می‌خواهیم ابتدا با این موضوع به صورت کامل آشنا شویم و سپس راهکارها و شیوه انجام آن را به صورت استاندارد برای شما بیان کنیم. در مقاله آموزشی تمیز کردن اسپرسو ساز با ما همراه باشید.

منظور از تمیز کردن اسپرسو ساز چیست؟

تمیز کردن اسپرسو ساز یک فرآیند جدایی ناپذیر برای حفظ کیفیت و عمر دستگاه شما است. هر بار که یک شات خوشمزه اسپرسو یا شیر کف دار درست می‌کنید، دستگاه اسپرسوساز لایه‌ای از باقی مانده‌های اسپرسو، روغن، پروتئین‌های شیر و رسوبات معدنی را در لابه لای قطعات خود جمع می‌کند. به همین خاطر لازم است حتما هر از گاهی اقدام به تمیز کردن اجزای مختلف دستگاه نمایید. برای این کار، بهتر است آن را طی ۳ مرحله انجام دهید که عبارتند از:

 • در اولین قدم شما بایستی بعد از هر استفاده از دستگاه، وسایل مورد استفاده در روند ساخت یک اسپرسو را تمیز کنید.
 • در دومین قدم که معمولا یک بار در هفته انجام می‌شود، شما باید اقدام به تمیز کردن شیمیایی دستگاه بنمایید.
 • در نهایت برای خلاص شدن از شر روغن‌های انباشته شده، پروتئین شیر و رسوبات معدنی دستگاه، هر سه تا چهار ماه یکبار دستگاه خود را رسوب‌زدایی کنید.

همچنین ببینید : دستگاه اسپرسوساز نوا 128 Nova

انجام این کارها به معنای تمیز شدن اسپرسو است که در کنار هم می‌تواند هم خروجی تمیزتر و با کیفیتی داشته باشد و هم طول عمر آن را افزایش دهد. حال در ادامه می‌خواهیم به بررسی ۳ روش برای رسوب‌زدایی و تمیز کردن اسپرسو ساز در مدت زمان کم بپردازیم که توصیه می‌شود حتما آن‌ها را درنظر داشته باشید.

دستگاه اسپرسوساز مشکی

دستگاه اسپرسوساز مشکی

نحوه تمیز کردن اسپرسو ساز (بعد از هربار استفاده) چگونه است؟

در اولین قدم از راهنمای تمیز کردن اسپرسو ساز، می‌خواهیم به یک روتین ساده بپردازیم که می‌توانید آن را هر روز بعد از آنکه یک یا چند شات اسپرسو تهیه کردید، انجام دهید. در این حالت می‌توان گفت:

 • پرتافیلتر و سبد را تمیز کنید: اولین گام آن است که سبد قهوه را از پرتافیلتر خارج نمایید. حال برای تمیز کردن آن، می‌توانید از یک برس نایلونی و یا وسایل شبیه آن در کنار یک پد شستشو استفاده کنید. حال بایستی سبد و پرتافیلتر را با آب داغ بشویید و وسایل را با حوله تمیز خشک کنید.
  نکته: در رابطه با این دو قطعه که در بخش اول تمیز کردن اسپرسو ساز بیان شد، باید بدانید که پرتافیلتر یک نوع فیلتر دسته دار و قابل حمل است. این وسیله به صورت یک ابزار در کنار اسپرسو سازها ارائه می‌شود. سبد قهوه یا سبد پرتافیلتر یک صفحه فیلتر فلزی است که درون پرتافیلتر قرار می‌گیرد. برای آشنایی با قطعات و اجزای کامل دستگاه‌های اسپرسو ساز و انواع آن، حتما مقالات سایت را مشاهده کنید.
 • واشر را تمیز کنید: یک برس نایلونی را برای تمیز کردن واشر در نظر بگیرید. آن را در اطراف لبه‌ها حرکت دهید تا مواد اضافی از واشر جدا شود. حال بایستی آن را کامل بشویید. در رابطه با واشر باید بدانید که این قطعه می‌تواند آب داغ را برای تهیه اسپرسو آزاد کند.
 • صفحه و قسمت زیرین هدگروپ را بشویید: بخش سوم از روند تمیز کردن اسپرسو ساز، تمیز کردن بخش هدگروپ است. به قسمت زیرین هدگروپ نگاه کنید و یک پیچ را پیدا کنید. پیچ را با یک پیچ گوشتی کوچک باز کرده و صفحه را از آن جدا نمایید. از یک برس نایلونی یا پد تمیز کننده برای پاک کردن زباله‌ها از هر طرف صفحه استفاده کنید. زباله‌ها می‌توانند در ناحیه پشت صفحه هدگروپ جمع شوند. شما باید قسمت داخلی هدگروپ را تمیز کنید.
  صفحه هدگروپ، محفظه فیلتر را می‌پوشاند و از مسدود شدن این قسمت و روغن‌ها جلوگیری می‌کند.
مرحله اول جرم گیری و شستشوی دستگاه اسپرسوساز

مرحله اول جرم گیری و شستشوی دستگاه اسپرسوساز

روش پاکسازی کامل قطعات اسپرسو ساز به چه شکل انجام می‌شود؟

در ادامه مراحل قبل برای تمیز کردن اسپرسو ساز می‌توان گفت:

 • دستگاه را بشویید: یک درپوش یا همان سبد بدون سوراخ را در پرتافیلتر قرار دهید. پرتافیلتر را در هدگروپ قفل کنید. حال دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید تقریبا دوازده ثانیه کار کند. پرتافیلتر را بردارید، آب را خالی کنید و یک بار دیگر این کار را تکرار کنید.
  البته لازم است برای انجام این کار در روند شستن اسپرسو ساز، راهنمای دستگاه را بخوانید تا مطمئن شوید این فرآیند آسیبی به دستگاه شما نمی‌زند.
 • لوله‌های نازل بخار را تمیز کنید: هنگامی که دستگاه شما در بخش لوله‌های نازل تمیز نباشد، پروتئین شیر درون آن جمع می‌گردد. با گذشت زمان، مواد جمع شده بر طعم نوشیدنی شما تاثیر می‌گذارد و دستگاه شما را مسدود می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق و رسوب‌زدایی اسپرسوساز، نازل‌های بخار را قبل و بعد از استفاده تمیز کنید. برای این کار یک پارچه تمیز و مرطوب را روی نازل دسته بخار قرار دهید. نازل بخار را برای یک تا دو ثانیه روشن کنید تا آب و پروتئین‌های شیر خارج شود. هنگامی که شیر خود را بخار پز کردید، نازل بخار را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید. پارچه را روی نازل قرار دهید و آن را برای یک تا دو ثانیه روشن کنید.

همچنین ببینید : اسپرسوساز دلونگی EC685

 • دستگاه را پاک کنید: در نهایت نیز بایستی از یک پاک کننده و دستمال برای تمیز کردن بدنه اسپرسو ساز استفاده کنید. مطمئن شوید که استفاده از پاک کننده روی دستگاه شما ایمن است.
مرحله دوم جرم گیری و شستشوی دستگاه اسپرسوساز

مرحله دوم جرم گیری و شستشوی دستگاه اسپرسوساز

چگونگی پاکسازی عمیق دستگاه اسپرسو ساز (هفتگی)؟

بخش دوم از روند تمیز کردن اسپرسو ساز، برای پاکسازی عمیق‌تر (شیمیایی) این دستگاه است که به صورت خلاصه به شرح زیر می‌باشد:
استفاده از محلول پاک کننده: برای این بخش از مراحل رسوب‌زدایی قهوه ساز، لازم است یک محلول پاک کننده تهیه کنید. هر یک بار در هفته، شما باید دستگاه اسپرسوساز خود را با یک پاک کننده مخصوص تمیز کنید. پاک کننده اسپرسوساز را در یک ظرف آب شیرین حل کنید و مطابق با راهنمای روی آن، اقدام به تمیز کردن دستگاه نمایید.

 • اجزای دستگاه را جدا کنید: برای پاکسازی شیمیایی دستگاه، لازم است اجزای جداشدنی را در آورده که شامل پرتافیلترها، سبد قهوه، نازل بخار و نیز صفحه هدگروپ می‌شود. سپس آن‌ها را با محلول پاک کننده تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن اسپرسو ساز و قطعات آن، ابتدا آن‌ها را در محلول ساخته شده خیس کنید و اجازه دهید تا به مدت ۱ شب باقی بمانند. اگر رنگ محلول تمیزکننده شما تغییر کرد، نگران نباشید. این نشان می‌دهد که مواد شیمیایی، باقیمانده اسپرسو را حل کرده اند. حال آن قطعات را بشویید و از یک پد شستشو نیز استفاده کنید. سپس قطعات را در جای خود تنظیم نمایید.
مرحله سوم جرم گیری و شستشوی دستگاه اسپرسوساز

مرحله سوم جرم گیری و شستشوی دستگاه اسپرسوساز

آموزش ویدیویی

جمع‌بندی نهایی

تمیز کردن و رسوب‌زدایی دستگاه‌های اسپرسو، از جمله اقدامات مهمی هستند که می‌توانند در حفظ کمیت و کیفیت کار موثر باشند. جرم گیری و تمیز کاری دستگاه‌های اسپرسو ساز معمولا طی ۳ بخش انجام می‌شود که ۲ قسمت مهم از آن را در این مقاله به شما توضیح دادیم. شما کاربران همچنین می‌توانید از ویدیویی که در ابتدای مقاله ارائه شده است، برای توضیحات تکمیلی و آشنایی اجمالی با روند تمیز کردن اسپرسو ساز استفاده کنید. لطفا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

1 نظر در “رسوب زدایی و تمیز کردن اسپرسو ساز در 5 دقیقه! + فیلم آموزشی

 1. من گفت:

  سلام خوب بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *